3,032
edits
(update) |
(update) |
||
Line 34: | Line 34: | ||
|[[Blériot XI]] || 1991 (1909 replica) | |[[Blériot XI]] || 1991 (1909 replica) | ||
|- | |- | ||
|[[Boeing 747]] | |[[Boeing 747]] (747-206B KLM) || 1978 | ||
|- | |- | ||
|Cierva C-30A | |Cierva C-30A autogyro ||1934 | ||
|- | |- | ||
|[[Consolidated PBY Catalina|Consolidated PBY5A 'Catalina']] || 1941 | |[[Consolidated PBY Catalina|Consolidated PBY5A 'Catalina']] || 1941 | ||
Line 52: | Line 52: | ||
|Douglas DC-2 || | |Douglas DC-2 || | ||
|- | |- | ||
|[[Douglas DC-3|Douglas C-47 Dakota]] | |[[Douglas DC-3|Douglas C-47 Dakota]] (DC-3) ||1942 | ||
|- | |- | ||
|Douglas DC-4 Skymaster || | |Douglas DC-4 Skymaster || | ||
Line 97: | Line 97: | ||
|- | |- | ||
|[[Fokker 100]] ||1997 | |[[Fokker 100]] ||1997 | ||
|- | |- | ||
|Fouga Magister || | |Fouga Magister || | ||
Line 115: | Line 113: | ||
|- | |- | ||
|Hetelucht ballonmand ||1978 | |Hetelucht ballonmand ||1978 | ||
|- | |||
| [[Junkers Ju 52]]/3m (CASA 352L) || | |||
|- | |- | ||
|Lilienthal Gleitflugzeug 1895 || 1957 (1893 replica) | |Lilienthal Gleitflugzeug 1895 || 1957 (1893 replica) | ||
Line 142: | Line 142: | ||
|North American AT-6 Harvard || 1944 | |North American AT-6 Harvard || 1944 | ||
|- | |- | ||
|North American B | |North American B-25 Mitchell || 1942 | ||
|- | |- | ||
|Pander Zögling || 1960, 1930 | |Pander Zögling || 1960, 1930 |
edits