187
edits
(Created page with '{{infobox Airport |name = Sydney (Kingsford Smith) International Airport |image = |iata =SYD |icao =YSSY |type =Public |owner = Sydney Airport Corporation Limited |city = Sydney,…') |
mNo edit summary |
||
Line 42: | Line 42: | ||
{| | {| | ||
! IATA Code | Airline | ! IATA Code | Airline | ||
|- | |||
|AR |Aerolineas Argentinas | |AR |Aerolineas Argentinas | ||
|- | |||
|UU |Air Austral | |UU |Air Austral | ||
|- | |||
|SB |Air Calin | |SB |Air Calin | ||
|- | |||
|AC |Air Canada | |AC |Air Canada | ||
|- | |||
|CA |Air China | |CA |Air China | ||
|- | |||
|MK |Air Mauritius | |MK |Air Mauritius | ||
|NZ |Air New Zealand | |- | ||
|NZ |Air New Zealand | |||
|- | |||
|PX |Air Niugini | |PX |Air Niugini | ||
|FJ |Air Pacific | |- | ||
|FJ |Air Pacific | |||
|- | |||
|TN |Air Tahiti Nui | |TN |Air Tahiti Nui | ||
|- | |||
|NF |Air Vanuatu | |NF |Air Vanuatu | ||
|- | |||
|OZ |Asiana Airlines | |OZ |Asiana Airlines | ||
|- | |||
|BA |British Airways | |BA |British Airways | ||
|- | |||
|CX |Cathay Pacific | |CX |Cathay Pacific | ||
|- | |||
|CI |China Airlines | |CI |China Airlines | ||
|- | |||
|MU |China Eastern | |MU |China Eastern | ||
|CZ |China Southern | |- | ||
|CZ |China Southern | |||
|- | |||
|DL |Delta Air Lines | |DL |Delta Air Lines | ||
|- | |||
|EK |Emirates | |EK |Emirates | ||
|- | |||
|EY |Etihad Airways | |EY |Etihad Airways | ||
|- | |||
|GA |Garuda Indonesia | |GA |Garuda Indonesia | ||
|- | |||
|HA |Hawaiian Airlines | |HA |Hawaiian Airlines | ||
|- | |||
|JO |JALways | |JO |JALways | ||
|- | |||
|JL |Japan Airlines | |JL |Japan Airlines | ||
|- | |||
|JQ |Jetstar International | |JQ |Jetstar International | ||
|- | |||
|KE |Korean Air | |KE |Korean Air | ||
|- | |||
|LA |Lan Chile | |LA |Lan Chile | ||
|- | |||
|MH |Malaysia Airlines | |MH |Malaysia Airlines | ||
|- | |||
|ON |Norfolk Air | |ON |Norfolk Air | ||
|- | |||
|DJ |Pacific Blue | |DJ |Pacific Blue | ||
|- | |||
|PR |Philippine Airlines | |PR |Philippine Airlines | ||
|- | |||
|DJ |Polynesian Blue | |DJ |Polynesian Blue | ||
|- | |||
|QF |Qantas | |QF |Qantas | ||
|- | |||
|SQ |Singapore Airlines | |SQ |Singapore Airlines | ||
|- | |||
|SA |South African Airways | |SA |South African Airways | ||
|- | |||
|VC |Strategic Airlines | |VC |Strategic Airlines | ||
|- | |||
|TG |Thai Airways | |TG |Thai Airways | ||
|- | |||
|UA |United Airlines | |UA |United Airlines | ||
|- | |||
|VA |V Australia | |VA |V Australia | ||
|- | |||
|VN |Vietnam Airlines | |VN |Vietnam Airlines | ||
|VS |Virgin Atlantic | |- | ||
|OT |Aeropelican Air Services | |VS |Virgin Atlantic | ||
|2L |Air Link | |- | ||
|OT |Aeropelican Air Services | |||
|- | |||
|2L |Air Link | |||
|- | |||
|FQ |Brindabella Airlines | |FQ |Brindabella Airlines | ||
|- | |||
|JQ |Jetstar | |JQ |Jetstar | ||
|- | |||
|QF |Qantas and QantasLink | |QF |Qantas and QantasLink | ||
|- | |||
|ZL |REX - Regional Express | |ZL |REX - Regional Express | ||
|- | |||
|TT |Tiger Airways | |TT |Tiger Airways | ||
|- | |||
|DJ |Virgin Blue | |DJ |Virgin Blue | ||
|SY |Atlas Air | |- | ||
|SY |Atlas Air | |||
|- | |||
|CX |Cathay Pacific Cargo | |CX |Cathay Pacific Cargo | ||
|- | |||
|FX |Federal Express | |FX |Federal Express | ||
|- | |||
|KE |Korean Air Cargo | |KE |Korean Air Cargo | ||
|- | |||
|MH |Malaysian Airlines Cargo | |MH |Malaysian Airlines Cargo | ||
|- | |||
|PO |Polar Air | |PO |Polar Air | ||
|- | |||
|QF |Qantas Freight | |QF |Qantas Freight | ||
|SQ |Singapore Airlines Cargo | |- | ||
|SQ |Singapore Airlines Cargo | |||
|- | |||
|HJ |Tasman Cargo Airlines | |HJ |Tasman Cargo Airlines | ||
|- | |||
|HT |Toll Priority | |HT |Toll Priority | ||
|- | |||
|5X |United Parcel Service Company | |5X |United Parcel Service Company | ||
|} | |} |
edits